Dzieckotestuje.pl
Gry/Układanki dla dzieci i niemowląt

Gra Loteryjka. Kolory wyd. Kapitan Nauka

Artykuł został podzielony na sekcje:

Wstęp

Grę lotoryjka. Kolory zdecydowałam się kupić dla syna z dwóch powodów. Pierwszym z nich była nauka kolorów – oczywiste 😉 Natomiast przy okazji chciałam od najmłodszego wieku wprowadzać dziecko do świata gier planszowych. Dlatego też staram się wyszukiwać gier odpowiednich do wieku dziecka, aby powoli wzbudzić w nich zainteresowanie tego typu grami. Zatem trafiając na tą grę nie zastanawiałam się długo. Kupimy ja za ok. 20 – 30 zł.

Prezentacja gry Loteryjka. Kolory wydawnictwa Kapitan Nauka

Plansze

Gra Loteryjka w naszym przypadku Kolory przeznaczona jest dla dzieci powyżej 2 roku życia. W serii znajdziemy gry o różnej tematyce i w różnym przedziale wiekowym. W opakowaniu znajdziemy 6 plansz wykonanych z grubego kartonu i 36 okrągłych żetonów. Każda plansza posiada ilustracje w jednym kolorze – i tak mamy plansze czerwoną, żółtą, fioletową, niebieską, zieloną i pomarańczową. Do każdej planszy przypisane jest 6 żetonów w odpowiednich kolorach. Celem dziecka jest dopasowanie przyporządkowanie kolorowych żetonów do danej planszy i ilustracji.

Gra od Kapitan Nauka ćwiczy u dzieci spostrzegawczość, rozwija koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. Co ciekawe obrazki na planszy nie do końca są takie same jak na żetonach. Na planszy przedmioty z żetonów bywają ukryte np. rak lub są w towarzystwie innych przedmiotów/zwierząt np. ser żółty z myszką itp.

Rak

W grę możemy grać na 4 różne sposoby – warianty gry uzależnione są od wieku dziecka. Pierwszy wariant jest dla najmłodszych. Dziecku dajemy 1 planszą i 6 żetonów w tym samym kolorze co plansza. W drugim wariancie dodajemy kolejne plansze i żetony. W zależności na ile dziecko się nie rozprasza i jest chętne do układania stopniowo zwiększamy poprzeczkę o kolejny kolor, aż dojdziemy do 6 plansz. Jeśli to już opanuje nasze dziecko do gry mogą dołączyć się inni uczestnicy –wariant 3. Oczywiście maksymalna ilość graczy to 6 – każdy gracz posiada swoją planszę. W wariancie tym zabawę łączymy z grą memory. Wszystkie żetony ułożone są do dołu. Każdy gracz po kolei odkrywa żeton i szuka swojego koloru. Jeśli znajdzie żeton w innym kolorze odkłada go na swoje miejsce. W ten sposób staramy się zapamiętać gdzie leżą żetony w naszym kolorze. Natomiast w ostatnim wariancie gry mamy do czynienia z refleksem. Każdy gracz otrzymuje 1 planszę, a żetony są układane ilustracjami do góry. Kto pierwszy ułoży swoją planszę wygrywa.

Test dziecka

Pierwsze spotkanie dziecka z grą Loteryjka Kolory było ok 24 miesiąca życia. Położyłam planszę w jednym kolorze i do tego żetony w tym samym kolorze. Nie zdążyłam wszystkiego przed synkiem ułożyć, a on już zaczął układać. Żadnego słowa wstępu, po prostu dziecko zaczęło grać 😉 Mimo genialnego wstępu bo ułożeniu planszy nadszedł czas na zabawę. Przez krótką chwilę Syn nie był zainteresowany układaniem tylko zabawą żetonami. Frajdą było wkładanie żetonów w kartonik, z którego żetony zostały wyłamane 😉 Takich podejść do gry było kilka – gdzie dziecko jedynie się bawiło. Jednakże nadszedł czas na zwiększenie plansz. Bez problemu synek znajdował odpowiednie miejsce na planszy dla danego żetonu. Jednakże nie zawsze wychodziło ułożenie całych plansz – czasem po prostu nie miał ochoty dalej układać i jego uwagę odciągała inna zabawka. Obecnie układamy gdy naprawdę ma na to ochotę, żeby poświęcić temu chwilkę 😉 Synek ma ukończone 27 miesięcy i nie przeszliśmy do wariantu 3. Uważam, że jeszcze troszkę na taki wariant nie jest gotowy. Próbowaliśmy grać w memory z małą ilością kart i jak ma ochotę to szuka odpowiednich kart. Jednakże ciągle szuka na oślep nie skupiając się przy tym. Nad tym musimy jeszcze poćwiczyć. Natomiast przy większej ilości kart po prostu nie jest zainteresowany zabawą – widocznie jest to dla niego za dużo i traci zainteresowanie.

Moja opinia

Czy poleciłabym kupno gry Loteryjka wyd. Kapitan Nauka? Tak

Jeśli chcemy rozwijać umiejętności naszego dziecko to gra Loteryjka nam w tym pomoże. Przy okazji spędzamy miło czas z naszym dzieckiem. W naszym przypadku zaczęliśmy grać jak Syn znał już podstawowe kolory, także dopasowanie odpowiedniego koloru do odpowiedniej planszy nie stanowiło dla niego większego problemu. Jednakże siadając do gry Loteryjka utrwalamy sobie poznane już kolory i ćwiczymy spostrzegawczość. Plusem jest to, że ilustracje nie są identyczne na żetonie i na planszy tylko trzeba jednak troszkę pomyśleć. Zakup udany, który mam nadzieję nam troszkę jeszcze posłuży. W końcu mamy 4 warianty gry 😉

Gra Loteryjka. Kolory wyd. Kapitan Nauka
Moja ocena: 5/5 1

Zostaw komentarz na temat produktu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *